1/10/2017 Hodometar znanja - pitanja i odgovori

od Ivan Pavao Dugi, Wednesday 04 October 2017, 04:29 (pred 405 dana)

Koja nacija je jedina osvajala bar jednu zlatnu medalju na svim Ljetnim olimpijskim
igrama održanima u modernoj eri (od 1896. do danas)?
S koliko država graniči Kina?
Courtney Love je bila pjevačica koje američke rock grupe? Ako napišete Sugar
Babydoll ili Pagan Babies niste zaslužili bod.
Zadah kapitalizma - Nadopunite logo. Upišite ime firme koje se nalazi na mjestu
plavog polja u a) odnosno bijelog polja u b).
A u prividno „simpatičnijem” dijelu kapitalizma prepoznajte poznate marke igračaka koje pokušavaju konkurirati Legu:
Povežite izumitelje sa izumima:
1) James Dewar A) Diferencijalni stroj
2) Stephanie Kwolek B) Mlazni motor
3) Frank Whittle C) Električna bušilica
4) Charles Babbage D) Kevlar
5) Arthur James Arnot E) Termos-boca
Koji je voćni naziv za okupacije, policijske akcije i vojne intervencije koje su provodile
Sjedinjene Američke Države na Karibima i u Latinskoj Americi u period između kraja Američko–Španjolskog rata (1898.) i uspostave ‘Politike dobrog susjedstva’ (1934.)?
Koja sam ja religijska figura?
A) Godine 1823. imao sam viziju i tada sam krenuo pisati knjigu po kojoj sam poznat. Umro sam 1844.godine tako što sam pao kroz prozor zatvora u Illinoisu nakon što su me upucali.
B) Da bi postigao besmrtnost na prevaru sam okovao boga smrti Tanatosa lancima koji su bili namijenjeni meni i nakon toga neko vrijeme ljudi na Zemlji nisu umirali.
C) Bio sam kralj Etiopije i tvrdio sam da sam potomak kralja Solomona i kraljice od Sabe. Za rastafarijance ja sam Mesija čiji je dolazak pretkazan u Bibliji.
D) Prema predaji, moj otac je bio rimski guverner, ali ja sam svejedno bila ubijena kao mučenica kad sam prešla na kršćanstvo. Ipak, nisu me uspjeli ubiti na kotaču koji je kao oruđe mučenja kasnije nazvan po meni. sveta KATARINA aleksandrijska
Dva o stripovima:
A) Koji lik iz stripa (a mogli smo ga vidjeti I na filmu) živi na adresi: 177A Bleecker Street, Greenwich Village, New York?
B) Pod kojim imenom nam je bolje poznat lik (iz stripa i filma) Anung Un Rama?
Jedna strana moderna slušaona – tražimo imena pjesama.
Navedite 8 filmova na kojima su surađivali Johhny Depp i Tim Burton.Svaka dva za
bod.
U najvišem rangu portugalskog klupskog nogometa Porto, Sporting I Benfica osvojili
su sve naslove prvaka osim u dvije sezone kadsu se u to elitno društvo uspjele ubaciti malo manje poznatije ekipe. Tražimo imena te dvije ekipe.
Koje je drevno carstvo prikazano plavom bojom na karti?
Ovo more je omeđeno s četiri morske struje; Kanarskom, Golfskom,
Sjevernoatlanskom i Sjevernoekvatorskom. U njemu nema morskih struja pa je voda uvijek mirna. Karakterizira ga i velika prozirnost (60-ak metara), a ime je dobilo po portugalskoj riječ iza morsku travu. Kako se zove ovo more bez obala?
Tko je 1939. godine uz Adolfa Butenandta dobio Nobelovu nagradu za kemiju te je time postao prvi nobelovac iz svoje države?
Plaz jezika
a) Koja skupina jezika je predstavljena ovim pismom? Iako su njihovi govornici rasprostranjeni na velikom prostoru koji zahvaća teritorije više zemalja, niti u jednoj zemlji dijalekti ove skupine nisu samostalni službeni jezici, ali su odnedavno u dvije zemlje službeni jezici uz druge jezike.
b) Koja je od ovih riječi turcizam? Cipela, Lopov, Papuča, Soba, Čopor
Bio je pretendent na prijestolje nakon smrti cara Nerona i vladao je sedam mjeseci u
razdoblju koje je poznato kao “Godina četiri cara”. Poznat je poškrtosti i njegovo ime u prijevodu znači “trbušasti”. Tko je ovaj rimski car?
Prepoznajte video igre prema posterima.
Rebus na meni najdražem jeziku – engleski rebus:
U kojem Madonninom spotu je glumio proslavljeni hrvatski tespijac Goran Višnjić?
On je zao, ali i komičan lik koji ne preza ni pred čim u cilju da nekako eliminira svog
vladara ne bi li zauzeo njegovo mjesto. Ipak njegovi mračni planovi se uvijek izjalove. Pomaže mu priglupi sluga Dilat Larat. Radnja stripa se odvija u nedefiniranoj zemlji Bliskog istoka. O kojem se stripovskom liku radi?
Navedite 5 pobjednika i pobjednica Rolland Garossa u Open eri čije prezime počinje
slovom ‘C’. To su 2 žene i 3 muškarca.
Dajte nam ime samoproglašene države koja se borila za neovisnost od Nigerije u
period između 1967. i 1970. godine? Pretpostavlja se da ova regija nije pjevala u Dead Kennedysima.
U kojoj američkoj saveznoj državi se nalazi nacionalni park Yellowstone? Iako je 96%
površine u jednoj državi, priznajemo i druge dvije u kojima se nalaze komadići ovog parka jer smo jako milostivi i istinoljubivi.
Kap kemije
a) Ako znamo da je «teška voda» obična voda obogaćena vodikovim izotopom deuterijem, jesu li njeno talište i vrelište na višoj ili nižoj temperaturi od obične vode?.
b) Koja je jednostavna, "ezopovski marljiva", kiselina prikazana modelom? Traži se ime kiseline, ne formula.
Udar fizike i kaos disciplina kičmenjaka
a) Trinitit je staklo nastalo topljenjem pustinjskog pijeska prilikom događaja koji je bio prvi svoje vrste, a po tom događaju je i dobilo ime. O kojem se događaju radi?
b) Zbog kojeg su udaljenog događaja 30.10.1961. popucala prozorska stakla u dijelovima Norveške i Finske?
c) Ovo nije slika iz SimCityja. Malé je grad koji cijelom površinom zauzima jedan atol. Glavni je i najmnogoljudniji grad koje države?
d) Kako se zove porodica guštera u kojoj mnogi primjerci imaju «ljepljive» prste s mnoštvom sitnih čekinja kojima prianjaju uz razne površine koristeći van der Waalsove sile privlačenja pa se tako mogu penjati i po staklu, glatkim zidovima i stropovima?
e) Prema narodnoj tradiciji, čovjek kojeg bi ugrizla jedna vrsta pauka mogao se izliječiti tako da se uz glazbenu pratnju prepusti neobuzdanom plesu brzog ritma i grčevitih pokreta.
Kako se zove ova skupina živahnih narodnih plesova brzog tempa nazvana možda prema gradu jedne od regija iz kojih potječe ili možda prema pauku?
f) Lako je zaključiti prema imenu, poljska tvornica tj. fabrika Fablok je proizvodila što?
Pjesma Joea Cockera ‘Up Where We Belong’ je nagrađena Oscarom za najbolju
originalnu pjesmu u kojem filmu? Za hint: U pitanju je film koji je proslavio navodnog entuzijasta guranja glodavaca u analnu šupljinu, Richarda Gerea.
“Koliko će se proizvesti rakije, mi to sami ne znamo i koliko će mrtvih glava pasti, to
mi nismo sigurni…” Ovo je samo dio bizarnosti kojima nas Krsto Papić od prve minute časti u svojem nekarakterističnom ostvarenju. Uzroci sukoba u ovom malom remek-djelu su uglavnom banalni, poput svađe oko seoskog puteljka do toga tko će svirati frulu na seoskoj zabavi ili neriješenih imovinskih pitanja. Kako se zove ovaj nagrađivani dokumentarni film?
Parče na anagramče
Traže se osobe, a ima i veza kroz sve anagramče i kroz rebušče.
a) NAMJERA S OCEM
b) L’AQUA DO POLA
Koji je to košarkaš/košarkašica...
a) Igrao je za Charlotte Hornets i Washington Bullets, a bio je slavan po svojoj visini, tj. nizini jer je s 1,60 m bio najniži igrač koji je ikad igrao u NBA ligi. On je?
b) Imamo najnižega, moramo imati najvišu – ova BiH košarkašica visoka 2 metra i 2 centimetra tri puta je proglašena najboljom košarkašicom Europe, a nakon Bosne igrala je u Italiji, Brazilu, SAD-u te na kraju karijere (2009.) u Ragusi iz Dubrovnika. Nećete vjerovati, na poziciji centra... Njeno ime je?
c) Koji igrač drži rekord u NBA ligi s najviše blokada u jednoj sezoni? Mala pomoć: nije aktivan igrač i nikada nije osvojio NBA naslov. BTW, sorry Božo, nije crnac…
Kako se zove zatvor u Berlinu u kojemu su nakon suđenja u Nirnbergu kaznu služili
Erich Raeder, Karl Donitz, Albert Speer, Rudolf Hess, Konstantin von Neurath, Walther Funk i Baldur von Schirach? Za hint: Ovaj zatvor je dio imena jedne poznate glazbene grupe.
Navedite 8 država svijeta koje na zastavi imaju orla. Dvije za bod.
I za dodatni bod koja je jedina država na svijetu koja na zastavi sadrži papigu?
Prepoznajte umjetnika prema djelu.
Koji je današnji glavni grad jedne otočne države prvotno osnovan da bi poslužio kao
baza za prihvat izbjeglica koje su pobjegle iz Port Royala nakon što je istoga u potpunosti uništio potres 1692. godine?
Set pitanja o čudnim filmovima i jednoj čudnoj seriji. Pogodi o kojem se
filmu/seriji radi po kratkome opisu radnje.
A) Američki psihološki triler/horor iz 1986. Prati doživljaje mladog Jeffreya u svom rodnom gradu Lumbertonu, a sve počinje kad na livadi ničim izazvan nađe odrezano ljudsko uho. Odličnu ulogu negativca u filmu je odigrao Dennis Hopper.
B) Animirani serijal Davida Firtha prati zgode i nezgode zelenog momka koji jako voli hrđave žlice i koprivu te priča sa sjajnim britanskim naglaskom. Živi u maloj kolibici u napuštenom svijetu u kojem sreće i druge razno-razne bizarne likove....
C) Meksički film iz 1973. za kojeg su novce osigurali John Lennon i Yoko Ono, a
producirao ga je menadžer Beatlesa Allen Klein. Fantasy priča prati lopova na putu prema duhovnom prosvijetljenju i legendarnoj planini besmrtnika u pratnji alkemičara i sedam pratioca koji simboliziraju planete.
Imali smo modernu muziku ranije, a na ovoj slušaoni prepoznajte stare majstore.
Tražimo vas izvođača.
Stihove kojih smo pjesama predstavili ovim rebusima?
Deveti listopada 1989. je datum koji je ušao u njemačku i europsku povijest. Tog
ponedjeljka se 70.000 ljudi okupilo kako bi prosvjedovali protiv komunističke partije u bivšem DDR-u. Bile su to masovne demonstracije usmjerene protiv vođa u Politbirou i Centralnom komitetu. Prosvjedi su trajali 4 tjedna i održavali su se ponedjeljkom. Iako su se kasnije proširili na ostatak Istočne Njemačke započeli su tog devetog listopada u jednom gradu. Kojem?
Komšiluk naglavačke! Albanska valuta, lek, ime nosi prema
albanskom nadimku za jednu povijesnu osobu (jednu od najpoznatijih) čiji se profil nalazio na aversu, a njegov lik na konju na reversu prve kovanice od 1 leka puštene u promet 1926. godine.
Koja je to osoba? U rješenju ovog pitanja može vam pomoći ministar unutrašnjih poslova i šef svih policijskih i tajnih službi Jugoslavije s mandatom koji je trajao od 1946. do 1966. godine.
Mali niz pitanja u kojem svaki odgovor sadrži neku boju…
A) Neslužbeni praznik kojeg Amerikanci slave jedan dan nakon Dana zahvalnosti.
B) Cate Blanchett je osvojila Oscara za glavnu žensku ulogu u ovome filmu iz 2013.godine.
C) Tim Roth glumi ovog lika u Tarantinovom filmu Reservoir Dogs.
D) Ovaj pokret se neuspješno borio protiv boljševika tijekom Ruskog građanskog rata.
E) Elizabeth March je u romanu ‘Male žene’ umrla od ove bolesti u dvadesettrećoj godini života.
Kako se zove i gdje je smješten najviši vrh Španjolske?
Kako se zove jedno od dvaju presjecišta nebeskog ekvatora i ekliptike gdje Sunce u
prividnom godišnjem gibanju prelazi s južne na sjevernu nebesku polutku?
Malo se zna o njegovu životu.Tek nakon deset godina dočekao je prvog
preobraćenika. Vjerovao je da ga je Bog osobno pozvao i razotkrio mu sve. Jezični dokazi navode sve više istraživača na činjenicu da je živio 1500 godina pr.n.e. u vremenu kada se Perzija budila iz kamenog doba, što znači da je on bio prvi od velikih proroka svjetskih vjera. Tko je on?
Rez mode i Starog Rima
a) Kako se zove liturgijska kapa koju nosi viši kler većine kršćanskih crkava?
Ime dijeli s indoiranskim božanstvom čiji je kult bio jako proširen u Rimskom Carstvu i naročito popularan među rimskim vojnicima sve do završetka kristijanizacije Rima u 4. st.
b) Kako se zove ova frizura ako znamo da ime dijeli s najpopularnijom prehrambenom mahunarkom Starog Rima?
Perolaka asocijacija
Koja je jedina država na svijetu koja se nalazi u sve četiri hemisfere?
Prepoznajte filmove po isječku:
Tko je uz Staljina i Churchilla bio treći član Velike trojke na Konferencije na Jalti?
Tmina i muk svemira
Prepoznajte “svemirsku” glazbu:
a) Poznata nam je orkestralna suita «Planeti» Gustava Holsta. Znamo da je
Mars «donositelj rata», Venera «donositeljica mira», a koji planet je donositelj radosti?
b) «Osvit», fanfare simfonijske pjesme Richarda Straussa proslavljene su kao
uvodna muzika jednog od najboljih filmova svih vremena, «2001: Odiseja u svemiru» (o. M. da se odmah ogradim, nemam veze s ovim pitanjem osim ove opaske). Napišite naziv te Straussove simfonijske pjesme inspirirane filozofskim romanom njegovog sunarodnjaka.

ODGOVORI

Koja nacija je jedina osvajala bar jednu zlatnu medalju na svim Ljetnim olimpijskim
igrama održanima u modernoj eri (od 1896. do danas)? VELIKA BRITANIJA
S koliko država graniči Kina? 14
Courtney Love je bila pjevačica koje američke rock grupe? Ako napišete Sugar
Babydoll ili Pagan Babies niste zaslužili bod. HOLE
Zadah kapitalizma - Nadopunite logo. Upišite ime firme koje se nalazi na mjestu
plavog polja u a) odnosno bijelog polja u b).
A) ovdje ide slika «logo1» UNILEVER
B) ovdje ide slika «logo2» VILEDA
A u prividno „simpatičnijem” dijelu kapitalizma prepoznajte poznate marke igračaka koje pokušavaju konkurirati Legu:
C) ovdje ide slika «igracke1» PLAYMOBIL
D) ovdje ide slika «igracke2» MEGA BLOKS
Povežite izumitelje sa izumima:
1) James Dewar E) Termos-boca
2) Stephanie Kwolek D) Kevlar
3) Frank Whittle B) Mlazni motor
4) Charles Babbage A) Diferencijalni stroj
5) Arthur James Arnot C) Električna bušilica
Koji je voćni naziv za okupacije, policijske akcije i vojne intervencije koje su provodile
Sjedinjene Američke Države na Karibima i u Latinskoj Americi u period između kraja Američko–Španjolskog rata (1898.) i uspostave ‘Politike dobrog susjedstva’ (1934.)? BANANA RATOVI
Koja sam ja religijska figura?
A) Godine 1823. imao sam viziju i tada sam krenuo pisati knjigu po kojoj sam poznat. Umro sam 1844.godine tako što sam pao kroz prozor zatvora u Illinoisu nakon što su me upucali. joseph SMITH
B) Da bi postigao besmrtnost na prevaru sam okovao boga smrti Tanatosa lancima koji su bili namijenjeni meni i nakon toga neko vrijeme ljudi na Zemlji nisu umirali. SIZIF
C) Bio sam kralj Etiopije i tvrdio sam da sam potomak kralja Solomona i kraljice od Sabe. Za rastafarijance ja sam Mesija čiji je dolazak pretkazan u Bibliji. HAILE SELASSIE
D) Prema predaji, moj otac je bio rimski guverner, ali ja sam svejedno bila ubijena kao mučenica kad sam prešla na kršćanstvo. Ipak, nisu me uspjeli ubiti na kotaču koji je kao oruđe mučenja kasnije nazvan po meni. sveta KATARINA aleksandrijska
Dva o stripovima:
A) Koji lik iz stripa (a mogli smo ga vidjeti I na filmu) živi na adresi: 177A Bleecker Street, Greenwich Village, New York? DOCTOR STRANGE
B) Pod kojim imenom nam je bolje poznat lik (iz stripa i filma) Anung Un Rama? HELLBOY
Jedna strana moderna slušaona – tražimo imena pjesama.
A) CATCH YOU (kosheen)
B) LOVEFOOL (the cardigans)
C) the ANGRY RIVER (the hat ft. father john misty & s.i. istwa)
D) CATCH YOU (sophie ellis-bextor)
Navedite 8 filmova na kojima su surađivali Johhny Depp i Tim Burton.Svaka dva za
bod EDWARD SCISSORHANDS / EDWAD ŠKARORUKI, ED WOOD, SWEENEY TODD: the demon barber of fleet street / SWEENEY TODD: đavoljibrijač fleet streeta, CORPSE BRIDE / MRTVA NEVJESTA, SLEEPY HOLLOW / SANJIVA DOLINA, CHARLIE AND the CHOCOLATE FACTORY / CHARLIE I TVORNICA ČOKOLADE, ALICE IN WONDERLAND / ALISA U ZEMLJI ČUDESA, DARK SHADOWS / SJENE TAME
U najvišem rangu portugalskog klupskog nogometa Porto, Sporting I Benfica osvojili
su sve naslove prvaka osim u dvije sezone kadsu se u to elitno društvo uspjele ubaciti malo manje poznatije ekipe. Tražimo imena te dvije ekipe. BOAVISTA, BELENENSES
Koje je drevno carstvo prikazano plavom bojom na karti? AKSUM
Ovo more je omeđeno s četiri morske struje; Kanarskom, Golfskom,
Sjevernoatlanskom i Sjevernoekvatorskom. U njemu nema morskih struja pa je voda uvijek mirna. Karakterizira ga i velika prozirnost (60-ak metara), a ime je dobilo po portugalskoj riječ iza morsku travu. Kako se zove ovo more bez obala? SARGAŠKO more
Tko je 1939. godine uz Adolfa Butenandta dobio Nobelovu nagradu za kemiju te je time postao prvi nobelovac iz svoje države? lavoslav RUŽIČKA
Plaz jezika
a) (ovdje ide slika «jezik»)
Koja skupina jezika je predstavljena ovim pismom? Iako su njihovi govornici rasprostranjeni na velikom prostoru koji zahvaća teritorije više zemalja, niti u jednoj zemlji dijalekti ove skupine nisu samostalni službeni jezici, ali su odnedavno u dvije zemlje službeni jezici uz druge jezike. BERBERSKI jezici
b) Koja je od ovih riječi turcizam? PAPUČA (ostalo su hungarizmi)
Cipela, Lopov, Papuča, Soba, Čopor
Bio je pretendent na prijestolje nakon smrti cara Nerona i vladao je sedam mjeseci u
razdoblju koje je poznato kao “Godina četiri cara”. Poznat je poškrtosti i njegovo ime u prijevodu znači “trbušasti”. Tko je ovaj rimski car? GALBA
Prepoznajte video igre prema posterima. DISHONORED, BIOSHOCK, RED DEAD
REDEMPTION,ASSASSIN’S CREED: BLACK FLAG, BORDERLANDS
Rebus na meni najdražem jeziku – engleski rebus:
(ovdje ide slika “engleski rebus”) MICHELANGELO ANTONIONI
U kojem Madonninom spotu je glumio proslavljeni hrvatski tespijac Goran Višnjić?
the POWER OF GOODBYE
On je zao, ali i komičan lik koji ne preza ni pred čim u cilju da nekako eliminira svog
vladara ne bi li zauzeo njegovo mjesto. Ipak njegovi mračni planovi se uvijek izjalove. Pomaže mu priglupi sluga Dilat Larat. Radnja stripa se odvija u nedefiniranoj zemlji Bliskog istoka. O kojem se stripovskom liku radi? IZNOGUD
Navedite 5 pobjednika i pobjednica Rolland Garossa u Open eri čije prezime počinje
slovom ‘C’. To su 2 žene i 3 muškarca. michael CHANG, jim COURIER, albert COSTA, margaret COURT, jennifer CAPRIATI (2 za 1, 4 za 2, 5 za 3)
Dajte nam ime samoproglašene države koja se borila za neovisnost od Nigerije u
period između 1967. I 1970. godine? Pretpostavlja se da ova regija nije pjevala u Dead Kennedysima. BIAFRA
U kojoj američkoj saveznoj državi se nalazi nacionalni park Yellowstone? Iako je 96%
površine u jednoj državi, priznajemo i druge dvije u kojima se nalaze komadići ovog parka jer smo jako milostivi i istinoljubivi. WYOMING / IDAHO / MONTANA
Kap kemije
a) Ako znamo da je «teška voda» obična voda obogaćena vodikovim izotopom deuterijem, jesu li njeno talište i vrelište na višoj ili nižoj temperaturi od obične vode? na VIŠOJ temperaturi. Pri normiranom atmosferskom tlaku talište obične vode je na 0 C, a vrelište na 100 C dok je talište teške vode na 3.82 C, a vrelište na 101,42 C.
b) Koja je jednostavna, "ezopovski marljiva", kiselina prikazana modelom? Traži se ime kiseline, ne formula. (ovdje ide slika “kiselina”) MRAVLJA kiselina / FORMIJATNA kiselina
Udar fizike i kaos disciplina kičmenjaka
a) (ovdje ide slika “trinitit”)
Trinitit je staklo nastalo topljenjem pustinjskog pijeska prilikom događaja koji je bio prvi svoje vrste, a po tom događaju je i dobilo ime. O kojem se događaju radi? ATOMSKI TEST TRINITY / prva eksplozija atomske bombe / prva detonacija nuklearnog oružja / prvi atomski test…
b) Zbog kojeg su udaljenog događaja 30.10.1961. popucala prozorska stakla u dijelovima Norveške i Finske? EKSPLOZIJA CAR BOMBE / eksplozija bombe «Ivan» / eksplozija bombe «Vanja» / eksplozija bombe RDS-202
c) (ovdje ide slika «grad»)
Ovo nije slika iz SimCityja. Malé je grad koji cijelom površinom zauzima jedan atol. Glavni je i najmnogoljudniji grad koje države? MALDIVI
d) (ovdje ide slika “guster”) Kako se zove porodica guštera u kojoj mnogi primjerci imaju «ljepljive» prste s mnoštvom sitnih čekinja kojima prianjaju uz razne površine koristeći van der Waalsove sile privlačenja pa se tako mogu penjati i po staklu, glatkim zidovima i stropovima? MACAKLINI / GEKONI
e) Prema narodnoj tradiciji, čovjek kojeg bi ugrizla jedna vrsta pauka mogao se izliječiti tako da se uz glazbenu pratnju prepusti neobuzdanom plesu brzog ritma i grčevitih pokreta.
Kako se zove ova skupina živahnih narodnih plesova brzog tempa nazvana možda prema gradu jedne od regija iz kojih potječe ili možda prema pauku? tarantela
f) (ovdje ide slika “Fablok”) Lako je zaključiti prema imenu, poljska tvornica tj. fabrika Fablok je proizvodila što? LOKOMOTIVE (fabryka lokomotyw)
Pjesma Joea Cockera ‘Up Where We Belong’ je nagrađena Oscarom za najbolju
originalnu pjesmu u kojem filmu? Za hint: U pitanju je film koji je proslavio navodnog entuzijasta guranja glodavaca u analnu šupljinu, Richarda Gerea. an OFFICER AND a GENTLEMAN / OFICIR I DŽENTLMEN
“Koliko će se proizvesti rakije, mi to sami ne znamo i koliko će mrtvih glava pasti, to
mi nismo sigurni…” Ovo je samo dio bizarnosti kojima nas Krsto Papić od prve minute časti u svojem nekarakterističnom ostvarenju. Uzroci sukoba u ovom malom remek-djelu su uglavnom banalni, poput svađe oko seoskog puteljka do toga tko će svirati frulu na seoskoj zabavi ili neriješenih imovinskih pitanja. Kako se zove ovaj nagrađivani dokumentarni film? KAD TE MOJA ČAKIJA UBODE
Parče na anagramče
Traže se osobe, a ima i veza kroz sve anagramče i kroz rebušče.
a) NAMJERA S OCEM
b) L’AQUA DO POLA
Koji je to košarkaš/košarkašica...
a) Igrao je za Charlotte Hornets i Washington Bullets, a bio je slavan po svojoj visini, tj. nizini jer je s 1,60 m bio najniži igrač koji je ikad igrao u NBA ligi. On je? muggsy BOGUES
b) Imamo najnižega, moramo imati najvišu – ova BiH košarkašica visoka 2 metra i 2 centimetra tri puta je proglašena najboljom košarkašicom Europe, a nakon Bosne igrala je u Italiji, Brazilu, SAD-u te na kraju karijere (2009.) u Ragusi iz Dubrovnika. Nećete vjerovati, na poziciji centra... Njeno ime je? razija MUJANOVIĆ
c) Koji igrač drži rekord u NBA ligi s najviše blokada u jednoj sezoni? Mala pomoć: nije aktivan igrač i nikada nije osvojio NBA naslov. BTW, sorry Božo, nije crnac…mark EATON
Kako se zove zatvor u Berlinu u kojemu su nakon suđenja u Nirnbergu kaznu služili
Erich Raeder, Karl Donitz, Albert Speer, Rudolf Hess, Konstantin von Neurath, Walther Funk i Baldur von Schirach? Za hint: Ovaj zatvor je dio imena jedne poznate glazbene grupe. SPANDAU
Navedite 8 država svijeta koje na zastavi imaju orla. Dvije za bod. MEKSIKO,
ALBANIJA, EGIPAT, MOLDAVIJA, ZAMBIJA, SRBIJA, CRNA GORA, KAZAHSTAN. I za dodatni bod koja je jedina država na svijetu koja na zastavi sadrži papigu? DOMINIKA
Prepoznajte umjetnika prema djelu.
A) eugene DELACROIX
B) jamesmcneill WHISTLER
C) oskar KOKOŠKA
D) edo MURTIĆ
E) giorgio di CHIRICO
Koji je današnji glavni grad jedne otočne države prvotno osnovan da bi poslužio kao
baza za prihvat izbjeglica koje su pobjegle iz Port Royala nakon što je istoga u potpunosti uništio potres 1692. godine? KINGSTON
Set pitanja o čudnim filmovima i jednoj čudnojseriji. Pogodi o kojem se
filmu/seriji radi po kratkome opisu radnje.
A) Američki psihološki triler/horor iz 1986. Prati doživljaje mladog Jeffreya u svom rodnom gradu Lumbertonu, a sve počinje kad na livadi ničim izazvan nađe odrezano ljudsko uho. Odličnu ulogu negativca u filmu je odigrao Dennis Hopper. BLUE VELVET / PLAVI BARŠUN
B) Animirani serijal Davida Firtha prati zgode i nezgode zelenog momka koji jako voli hrđave žlice i koprivu te priča sa sjajnim britanskim naglaskom. Živi u maloj kolibici u napuštenom svijetu u kojem sreće i druge razno-razne bizarne likove.... SALAD FINGERS
C) Meksički film iz 1973. za kojeg su novce osigurali John Lennon i Yoko Ono, a
producirao ga je menadžer Beatlesa Allen Klein. Fantasy priča prati lopova na putu prema duhovnom prosvijetljenju i legendarnoj planini besmrtnika u pratnji alkemičara i sedam pratioca koji simboliziraju planete. theHOLY MOUNTAIN / la MONTANA SAGRADA / SVETA PLANINA
Imali smo modernu muziku ranije, a na ovoj slušaoni prepoznajte stare majstore. Tražimo vas izvođača.
A) arsen DEDIĆ
B) šaban BAJRAMOVIĆ
C) vice VUKOV
D) INDEXI
Stihove kojih smo pjesama predstavili ovim rebusima?
AFRICA (toto)
ENGLISHMAN IN NEW YORK (sting)
ATLANTIS IS CALLING (modern talking)
Deveti listopada 1989. je datum koji je ušao u njemačku i europsku povijest. Tog
ponedjeljka se 70.000 ljudi okupilo kako bi prosvjedovali protiv komunističke partije u bivšem DDR-u. Bile su to masovne demonstracije usmjerene protiv vođa u Politbirou i Centralnom komitetu. Prosvjedi su trajali 4 tjedna i održavali su se ponedjeljkom. Iako su se kasnije proširili na ostatak Istočne Njemačke započeli su tog devetog listopada u jednom gradu. Kojem? LEIPZIG
Komšiluk naglavačke! (ovdje ide slika “lek”) Albanska valuta, lek, ime nosi prema
albanskom nadimku za jednu povijesnu osobu (jednu od najpoznatijih) čiji se profil nalazio na aversu, a njegov lik na konju na reversu prve kovanice od 1 leka puštene u promet 1926. godine.
Koja je to osoba? U rješenju ovog pitanja može vam pomoći ministar unutrašnjih poslova i šef svih policijskih i tajnih službi Jugoslavije s mandatom koji je trajao od 1946. do 1966. godine. ALEKSANDAR VELIKI
Mali niz pitanja u kojem svaki odgovor sadrži neku boju…
A) Neslužbeni praznik kojeg Amerikanci slave jedan dan nakon Dana zahvalnosti. BLACK FRIDAY
B) Cate Blanchett je osvojila Oscara za glavnu žensku ulogu u ovome filmu iz 2013.godine. BLUE JASMINE
C) Tim Roth glumi ovog lika u Tarantinovom filmu Reservoir Dogs. MR. ORANGE
D) Ovaj pokret se neuspješno borio protiv boljševika tijekom Ruskog građanskog rata. BIJELA GARDA
E) Elizabeth March je u romanu ‘Male žene’ umrla od ove bolesti u dvadesettrećoj godini života. GRIMIZNA GROZNICA
Kako se zove i gdje je smješten najviši vrh Španjolske? TEIDE, KANARI
Kako se zove jedno od dvaju presjecišta nebeskog ekvatora i ekliptike gdje Sunce u
prividnom godišnjem gibanju prelazi s južne na sjevernu nebesku polutku? PROLJETNA TOČKA / PROLJETNI EKVINOCIJ / PROLJETNA RAVNODNEVNICA
Malo se zna o njegovu životu.Tek nakon deset godina dočekao je prvog
preobraćenika. Vjerovao je da ga je Bog osobno pozvao i razotkrio mu sve. Jezični dokazi navode sve više istraživača na činjenicu da je živio 1500 godina pr.n.e. u vremenu kada se Perzija budila iz kamenog doba, što znači da je on bio prvi od velikih proroka svjetskih vjera. Tko je on? ZARATUSTRA
Rez mode i Starog Rima
a) (ovdje ide slika «kapa»)
Kako se zove liturgijska kapa koju nosi viši kler većine kršćanskih crkava?
Ime dijeli s indoiranskim božanstvom čiji je kult bio jako proširen u Rimskom Carstvu i naročito popularan među rimskim vojnicima sve do završetka kristijanizacije Rima u 4. st. MITRA
b) (ovdje ide slika «frizura»)
Kako se zove ova frizura ako znamo da ime dijeli s najpopularnijom prehrambenom mahunarkom Starog Rima? BOB
Perolaka asocijacija
(ovdje ide slika «perolaka asocijacija») OLIMPIJSKE IGRE U BARCELONI 1992.
Koja je jedina država na svijetu koja se nalazi u sve četiri hemisfere? KIRIBATI
Prepoznajte filmove po isječku:
A) NAME OF THE ROSE / IME RUŽE
B) GORKY PARK
C) COCOON / ČAHURA
D) STARGATE / ZVJEZDANA VRATA
Tko je uz Staljina i Churchilla bio treći član Velike trojke na Konferencije na Jalti?
FDR
Tmina i muk svemira
Prepoznajte “svemirsku” glazbu:
a) (ovdje se pušta mp3 fajl «planet»)
Poznata nam je orkestralna suita «Planeti» Gustava Holsta. Znamo da je Mars «donositelj rata», Venera «donositeljica mira», a koji planet je donositelj radosti? JUPITER
b) (ovdje se prvo pušta video fajl «odiseja»)
«Osvit», fanfare simfonijske pjesme Richarda Straussa proslavljene su kao uvodna muzika jednog od najboljih filmova svih vremena, «2001: Odiseja u svemiru» (o. M. da se odmah ogradim, nemam veze s ovim pitanjem osim ove opaske). Napišite naziv te Straussove simfonijske pjesme inspirirane filozofskim romanom njegovog sunarodnjaka. ALSO SPRACH ZARATHUSTRA / TAKO JE GOVORIO ZARATUSTRA

Čitava tema:

RSS obavjest o temi