6-5-2018 Zar opet Frenki? (Ture)

od Daniel Gay-Lewis, Monday 14 May 2018, 01:17 (pred 190 dana)

0. INTRO
1) Kako je najbolje započeti dan? Naravno, čašicom ljute domaće rakijetine. A kako je najbolje započeti kviz? Jednim vrlo laganim pitanjem. Da spojimo to sve skupa, napišite nam od koje se biljke radi rakija biska?

1. GEOGRAFIJA I POVIJEST
2) Koji je grad, uz, naravno, Beč, jedini nosio titulu glavnog grada Habsburške monarhije, u periodu između 1583. i 1611. godine?
3) Tko su bili prvi i drugi potpredsjednik SAD-a? Prvi je naslijedio Georgea Washingtona na “klupi” američkog predsjednika, dok je drugi zamijenio ovog prvog, ilitiga prvi i drugi potpredsjednik ustvari su drugi i treći predsjednik Sjedinjenih američkih država. O kojoj je dvojici riječ?
4) Rođen je 1897. kao Jovan Stanisavljević, pelješio je Liku i Slavoniju za vrijeme i nakon Prvog svjetskog rata, a neki su ga nazivali i “slavonskim Robin Hoodom”. Pogubljen je 1925. godine, a da nije bio samo sitni jebivjetar govori i činjenica da je Ivan Kušan o njemu napisao knjigu, dok je njegov život ekranizirao Rajko Grlić. Pod kojim nadimkom nam je puno poznatiji?
5) Koje dvije “glave” se nalaze u imenu sporazuma kojim je 1939. godine utemeljena Banovina Hrvatska?
6) Da Prvi maj nije neradni dan uvjerio sam se još jednom ove godine i odradio još jednu u nizu prvomajskih popodnevnih smjena. A već davne 1995., susjedni nam Srbi očito nisu ništa radili, za razliku od Hrvatske vojske koja je organizirala i 1. 5. započela jednu od najpoznatijih vojnih akcija u kojoj je, u samo nekoliko dana oslobodila dobar dio okupiranih područja na zapadu Slavonije. O kojoj je vojnoj akciji riječ?
7) Ajmo malo i razmišljati. Ako registarske oznake u Hrvatskoj poredamo po abecedi, koji će grad biti prvi?
8) Sjećam se jednog pitanja s kviza nekoliko godina unazad u kojem je trebalo nabrojati sve tri američke savezne države sa samo četiri slova. Ako uzmemo u obzir one s najviše slova, njih čak 13 (gledajući originalne, engleske nazive), koja savezna država dijeli to prvo mjesto s North i South Carolinom?
9) Najviši vrh svijeta, Mount Everest, nalazi se na granici između Kine i Nepala. Na granici Kine s kojom državom se nalazi drugi najviši vrh svijeta, K2?
10) Nedavno je netko u kviz stavio pitanje u kojem se traži točan zbroj zvijezdica koje se nalaze na zastavama Australije i Novog Zelanda. I mislim da je mnogo ljudi to znalo. A znate li koliko se zvijezda nalazi na zastavi, točnije na grbu Republike Hrvatske?
11) Na temelju glavnih gradova država s kojima određena ima kopnene granice, probajte prepoznati glavni grad. Primjer: Ljubljana, Sarajevo, Beograd, Budimpešta, Podgorica – Zagreb.
A) Bagdad, Rijad
B) Beč, Bern
C) Bukurešt, Beograd, Skoplje, Atena, Ankara

2. SPORTSKO - PIJANA NEDJELJA
12) Kad sam kao mali počeo pratit nogomet činilo mi se da će sve te nogometne zvijezde igrati dok god sam ja živ. No, ubrzo sam shvatio da to nije istina i polako su svi oni, jedan za drugim, počeli “vješati kopačke o klin”. Nema više debelog Ronalda, Tottija, Raula, Pirla, a na kraju ove sezone ostajemo bez još jednog – Andresa Inieste. Iniesta je kroz karijeru skupio gomilu trofeja i nagrada, a bio je toliko dobar da je i on nekome ponekad poslužio kao svojevrsni trofej. Naime, na prijateljskoj utakmici povodom stotog rođendana mnogima nam omraženog Hajduka, Barca je gostovala na Poljudu, a svojih pet minuta slave dobio je i ovaj omaleni Zagrepčanin koji je gurnuo kroz noge velikom Iniesti, što mu je uvjerljivo najveći podvig karijere. O kome se radi?
13) Što piše na dresu igraču koji nosi broj 11 u Bayern Munchenu? Da vam olakšam, identična stvar piše i čovjeku koji nosi za 12 veći broj u NBA klubu Cleveland Cavaliers.
14) Njemačka nogometna reprezentacija jedna je od najboljih na svijetu. A tko zna gdje bi bili da posljednjih nekoliko godina da kao svoje ne prisvajaju izbjegličke sinove… No, tu se uvijek nađe i pravih “švaba” čija imena ponekad zvuče i dosta smiješno. Ja ću vama dati nekoliko doslovnih prijevoda prezimena njemačkih nogometaša, a na vama je da odgonetnete tko su:
A) Penjač svinja
B) Ovca
C) Drvene Noge
15) Evo, još samo malo nogometa, obećajem. Svaka čast i drugom ovogodišnjem finalistu Liverpoolu, ali Real Madrid s 12 je naslova uvjerljivo najbolja momčad u povijesti Lige/Kupa prvaka, a koliko su dominantni pokazuje i činjenica da su pobijedili posljednjih šest finala koje su igrali. Tko ih je, sada već davne 1981. godine pogotkom Alana Kennedyja svladao u tadašnjem finalu na pariškom Parku prinčeva?
16) Ben Simmons ili Donovan Mitchell, tko će od njih dvojice osvojiti nagradu za najboljeg rookieja NBA sezone? Simmons je prvi izbor drafta iz prošle sezone, a prvu je godinu kompletnu propustio zbog ozljede, dok je Mitchella kao 13. ove godine izabrao Denver i poslao u Utah (Jutu). A toliko su dobri da su svi jednostavno zaboravili tko je na početku sezone uopće bio prvi izbor drafta. Ili nisu? Uglavnom, koga je Philadelphia izabrala kao prvog na draftu 2017. godine?
17) McLaren je sigurno jedna od najkultnijih F1 momčadi u povijesti. No, prošlo je čak deset godina od njihovog posljednjeg vozačkog naslova, u međuvremenu su prekinuli dugogodišnju suradnju s Mercedesom, a nakratko su “koketirali” i s Hondinim motorima. Vi za po bod napišite koji je vozač 2008. donio posljednji naslov McLarenu te čije motore (ponovno ne baš uspješno) koriste od ove godine?
18) Koja su dva “sveca” dosad ugostila Olimpijske igre? Riječ je o dva grada sa “St.” u njihovim imenima, a jedan od njih ugostio je ljetne, a drugi zimske OI.

3. GLAZBA JE ZVONKA ČRNCA
19) Kanadski reper Drake prije nekoliko je godina utemeljio otad svakodevni izraz ufuranih “swaggera” diljem svijeta, jedan jedini – YOLO. A jedna u nizu novootkrivenih aljbanskih gljazbenih zvijezda, Dua Lipa, nedavno je zaludila mulice diljem svijeta svojim novim hitom za vrhove svjetskih ljestvica – IDGAF. Ukratko, napišite nam što znače te dvije kratice.
20) Samo dueti, samo dueti. Ime pjesme sasvim nebitno, pola boda ne postoji, oba izvođača za jedan bod.
A – Izvođači
B – Izvođači
C – Izvođači
D – Izvođači
21) Ajmo malo na gitariste.
A) Better caul Saul!? Ali ne tražimo Saula Goodmana, odvjetnika, već Saula Hudsona, koji je možda i sam zaboravio da se zapravo tako zove. Pod kojim umjetničkim imenom nam je dotični puno poznatiji?
B) Ime mu je (bilo) Hillel, a pamtit ćemo ga kao gitarista originalne postave Red Hot Chili Peppersa, koji je 1988., u 27. godini, umro od predoziranja. Iako je rodom Izraelac, prezime (ako ga čita netko s ovih prostora) označava jednu drugu, europsku, nacionalnost. Kako je ono glasilo?
22) Ne morate se nužno osjećati kao studenti da bi pohodili Student Day koji je ponovno okupio puno poznatih izvođača s ovih prostora. I, dok će rulja vrlo vjerojatno nahrliti na koncerte TBF-a, SARS-a i Hladnog piva, osim onih “na bonima” koji će se opustiti uz zvukove miksete Matthiasa Tanzmanna, neki izvođači, možda i nezasluženo, prolaze ispod radara. Zato je red na meni da ih se malo prisjetim.
A) Ona je Ivana Rašić, dolazi iz Srbije i jedna je od najpoznatijih reperica na prostoru bivše države. Njezini tekstovi stvarno su vrhunski, a ima duet čak i sa Severinom. Nego, recite vi meni kako glasi njeno umjetničko ime?
B) Oni su Hrvoje Marjanović – SETT i Davor Miletić – 3ki Stil, dolaze nam iz Osijeka i tvrde da se ružne ribe jebu ko zmajevi. Hmm? Pod kojim imenom su nam poznati?

4. CULTURE CLUB
23) Josip Broz možda i je najbitniji, ali sigurno nije prvi “Tito” koji je ostavio traga na ovim prostorima. Možda ni ovaj nije najbitniji, ali Ljubomir Tito Babić sigurno je ostavio veliki trag u ne samo hrvatskoj književnosti. Kojim se imenom služio za vrijeme svojeg djelovanja?
24) “Priča o dva grada” jedan je od najkultnijih romana svih vremena, autora Charlesa Dickensa. Najlogičnije moguće pitanje je o koja se dva grada radi? Za dodatni bod napišite po naslovu kojeg je Dickensovog djela, danas 61-godišnji David Seth Kotkin sam sebi nadjenuo umjetničko ime?
25) Kojem umjetničkom pravcu pripadaju umjetnici po čijim su imenima nazvane “Nindža kornjače”?

5. VELIKI ODMOR
26) Odmor, ha? Kurac odmor. Evo vam anagram i rebus da imate o čemu razmišljati do kraja kviza.
A) SRONIO TI SLAVEN
B) Rebus

6. NA RUBU ZNANOSTI
27) Za prvi bod u ovoj kategoriji recite mi kako se zove ovaj šarmantni gospodin zanosnih zulufa koji već dugo godina vodi emisiju čije ime se nalazi u naslovu ove kategorije.
28) Napišite o kojoj je mjernoj jedinici riječ na temelju objašnjenja prepisanog s Wikipedije:
A) Trajanje od 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja atoma cezija na temperaturi od 0 kelvina?
B) Množina koja sadrži toliko jedinki tvari koliko ima atoma u 0,012 kg izotopa ugljika 12?
C) Duljina puta koji u vakuumu prijeđe svijetlost za vrijeme od 1/229 792 458 sekunde?
29) Kratko i jasno. Nabrojite sve kemijske elemente čiji su simboli samo jedno slovo i to – samoglasnik iz hrvatske abecede.

7. DALEKOVIDNICE I BIOSKOPI
30) Danas vam je netko rekao da je Jennifer Lawrence 2013. osvojila Oscara za film “Silver Linings Playbook”. Sutra vam netko kaže da Lawrence ima Oscara za film “U dobru i zlu”, isto iz 2013. Malo se zamislite, shvatite da je to sve jedno te isti film i zapitate se pa tko je, jeboga, prevodio naslov filma!? Da, česti su slučajevi da prijevod filma kod nas znači nešto potpuno drugačije nego li u originalu. Ja vama četiri originalna naziva filma, a vi meni napišite hrvatski naziv istog.
A) Basic Instinct
B) The Last Boy Scout
C) The Hurt Locker
D) Kojeg Marvelovog superjunaka su Srbi prekrstili i preveli kao “Nebojša”?
31) Joseph Gordon-Levitt je jebeni kralj. Čovjek se prvi put u životu uhvati pisanja scenarija i režiranja i napravi film u kojem glumi ovisnika o seksu koji guzi Scarlett Johansson i Julianne Moore. High-five. O kojem je filmu riječ?
32) Kad sam bio mali, silno sam želio biti policajac, a kako i ne bi kad su ovakve face branile zakon na TV ekranima. Prepoznajte likove:
A – Lik
B – Lik
C – Lik
D – Lik
33) Kratko i jasno. Od koje točno bolesti na početku serije “Breaking Bad” oboli Walter White, glavni protagonist serije?
34) Prava na drugu sezonu koje hrvatske serije je otkupio Netflix, učinivši je tako prvom na području Lijepe Naše koja se našla u rukama trenutno najpoznatije televizijske kuće (ili pod koje god područje djelatnosti spada) i omogučivši joj prikazivanje u 190 zemalja diljem svijeta?

8. FLORA I FAUNA
35) Ma zašto bi i ova kategorija prošla bez nogometa? U kojoj se europskoj državi već godinama natječe FC Flora, aktualni nogometni prvak te države te vlasnik 11 naslova prvaka, uvjerljivo najviše u povijesti tamošnje lige?
36) Iza sljedeća dva loga možda se ne kriju baš najbolji viskiji, ali se svakako nalaze među najpoznatijim i najprodavanijim u svijetu. Pa pogodite o čemu se radi.
A – Viski
B – Viski
37) Biljno-životinjska slušaona. Traži se ime pjesme:
A – Naslov
B – Naslov
C – Naslov
D – Naslov

9. FUNDAĆI
38) Ajmo malo spajati. Ja vama četiri poznate kuće slavnih u raznim sferama života i četiri grada, a na vama je da spojite odgovarajuće (sve za 2, 2 za 1):
A) Kuća slavnih američke košarke
B) Kuća slavnih američkog kazališta
C) Kuća slavnih Rock and Rolla
D) Kuća slavnih bluesa
1) Springfield, Massachusetts
2) Memphis, Tennessee
3) New York City, New York City
4) Cleveland, Ohio
39) Ovaj kanadski hokejaš srpskih korijena osvajač je Stanley Cupa s Bostonom iz 2011. godine, a balkanski korijeni vide se u činjenici da je već dugo godina u samom vrhu NHL igrača s najviše minuta isključenja. No, nama ne bi bio zanimljiv da ne dijeli ime i prezime s jednim poduzetnikom koji je neko vrijeme bio Severinin jebač. Kako se dotični zove?
40) Stavio bi nešto i o Sevkinim pjesmama, ali filmovi i punjenje žutog tiska joj ipak bolje idu. No, ajmo dalje drugim putem. Kako se zove ulog u pokeru kojeg u određenim partijama svaki igrač za stolom mora platiti ne bi li uopće vidio svoje karte?
41) A zašto ne bi malo prepoznavali igrice? Na temelju slike odgonetnite o kojoj je riječ (dovoljno je i ime franšize):
A – Igra
B – Igra
C – Igra
D – Igra
42) Došlo je vrijeme smartphonea. Nebitno jeste li mladi i tipkate li po njemu palcem ili ste čovjek u godinama koji u jednoj ruci drži mobitel dok kažiprstom druge ruke “scrolla” po ekranu, svi ste se na njih navikli i koristili ih u razne svrhe, a davno su prošla ona vremena kad su ljudi koristili mobitele isključivo za komunikaciju. Prepoznajte o kojim se relativno “neophodnim” aplikacijama radi:
A – Aplikacija
B – Aplikacija
C – Aplikacija
43) Ne računajući HDZ i SDP, koliko je političkih stranaka u Republici Hrvatskoj dalo barem jednog predsjednika Vlade RH?
44) I za kraj, još malo politike, iako ovo ipak možda spada u neku drugu sferu. Pogledajmo video. Kako se zove ovaj, bivši predsjednik HNS-a i ministar koji nas je prije nešto više od godinu dana dobrano nasmijao ovom izjavom?

Odgovori
Nadam se da vama ovaj kviz nije bio za kučar, ovaj, za kurac, i da ste zadovoljni. Polagano predajte svoje papire.

0. INTRO
1) Kako je najbolje započeti dan? Naravno, čašicom ljute domaće rakijetine. A kako je najbolje započeti kviz? Jednim vrlo laganim pitanjem. Da spojimo to sve skupa, napišite nam od koje se biljke radi rakija biska? IMELA

1. GEOGRAFIJA I POVIJEST
2) Koji je grad, uz, naravno, Beč, jedini nosio titulu glavnog grada Habsburške monarhije, u periodu između 1583. i 1611. godine? PRAG
3) Tko su bili prvi i drugi potpredsjednik SAD-a? Prvi je naslijedio Georgea Washingtona na “klupi” američkog predsjednika, dok je drugi zamijenio ovog prvog, ilitiga prvi i drugi potpredsjednik ustvari su drugi i treći predsjednik Sjedinjenih američkih država. O kojoj je dvojici riječ? john ADAMS, thomas JEFFERSON
4) Rođen je 1897. kao Jovan Stanisavljević, pelješio je Liku i Slavoniju za vrijeme i nakon Prvog svjetskog rata, a neki su ga nazivali i “slavonskim Robin Hoodom”. Pogubljen je 1925. godine, a da nije bio samo sitni jebivjetar govori i činjenica da je Ivan Kušan o njemu napisao knjigu, dok je njegov život ekranizirao Rajko Grlić. Pod kojim nadimkom nam je puno poznatiji? ČARUGA
5) Koje dvije “glave” se nalaze u imenu sporazuma kojim je 1939. godine utemeljena Banovina Hrvatska? vladko MAČEK, dragiša CVETKOVIĆ
6) Da Prvi maj nije neradni dan uvjerio sam se još jednom ove godine i odradio još jednu u nizu prvomajskih popodnevnih smjena. A već davne 1995., susjedni nam Srbi očito nisu ništa radili, za razliku od Hrvatske vojske koja je organizirala i 1. 5. započela jednu od najpoznatijih vojnih akcija u kojoj je, u samo nekoliko dana oslobodila dobar dio okupiranih područja na zapadu Slavonije. O kojoj je vojnoj akciji riječ? BLJESAK
7) Ajmo malo i razmišljati. Ako registarske oznake u Hrvatskoj poredamo po abecedi, koji će grad biti prvi? BJELOVAR
8) Sjećam se jednog pitanja s kviza nekoliko godina unazad u kojem je trebalo nabrojati sve tri američke savezne države sa samo četiri slova. Ako uzmemo u obzir one s najviše slova, njih čak 13 (gledajući originalne, engleske nazive), koja savezna država dijeli to prvo mjesto s North i South Carolinom? MASSACHUSETTS
9) Najviši vrh svijeta, Mount Everest, nalazi se na granici između Kine i Nepala. Na granici Kine s kojom državom se nalazi drugi najviši vrh svijeta, K2? PAKISTAN
10) Nedavno je netko u kviz stavio pitanje u kojem se traži točan zbroj zvijezdica koje se nalaze na zastavama Australije i Novog Zelanda. I mislim da je mnogo ljudi to znalo. A znate li koliko se zvijezda nalazi na zastavi, točnije na grbu Republike Hrvatske? 2
11) Na temelju glavnih gradova država s kojima određena ima kopnene granice, probajte prepoznati glavni grad. Primjer: Ljubljana, Sarajevo, Beograd, Budimpešta, Podgorica – Zagreb.
A) Bagdad, Rijad – KUWAIT
B) Beč, Bern – VADUZ
C) Bukurešt, Beograd, Skoplje, Atena, Ankara – SOFIJA

2. SPORTSKO - PIJANA NEDJELJA
12) Kad sam kao mali počeo pratit nogomet činilo mi se da će sve te nogometne zvijezde igrati dok god sam ja živ. No, ubrzo sam shvatio da to nije istina i polako su svi oni, jedan za drugim, počeli “vješati kopačke o klin”. Nema više debelog Ronalda, Tottija, Raula, Pirla, a na kraju ove sezone ostajemo bez još jednog – Andresa Inieste. Iniesta je kroz karijeru skupio gomilu trofeja i nagrada, a bio je toliko dobar da je i on nekome ponekad poslužio kao svojevrsni trofej. Naime, na prijateljskoj utakmici povodom stotog rođendana mnogima nam omraženog Hajduka, Barca je gostovala na Poljudu, a svojih pet minuta slave dobio je i ovaj omaleni Zagrepčanin koji je gurnuo kroz noge velikom Iniesti, što mu je uvjerljivo najveći podvig karijere. O kome se radi? mario BRKLJAČA
13) Što piše na dresu igraču koji nosi broj 11 u Bayern Munchenu? Da vam olakšam, identična stvar piše i čovjeku koji nosi za 12 veći broj u NBA klubu Cleveland Cavaliers. JAMES (rodriguez, lebron)
14) Njemačka nogometna reprezentacija jedna je od najboljih na svijetu. A tko zna gdje bi bili da posljednjih nekoliko godina da kao svoje ne prisvajaju izbjegličke sinove… No, tu se uvijek nađe i pravih “švaba” čija imena ponekad zvuče i dosta smiješno. Ja ću vama dati nekoliko doslovnih prijevoda prezimena njemačkih nogometaša, a na vama je da odgonetnete tko su:
A) Penjač svinja – bastian SCHWEINSTEIGER
B) Ovca – PONIŠTENO
C) Drvene Noge – bernd HOLZENBEIN
15) Evo, još samo malo nogometa, obećajem. Svaka čast i drugom ovogodišnjem finalistu Liverpoolu, ali Real Madrid s 12 je naslova uvjerljivo najbolja momčad u povijesti Lige/Kupa prvaka, a koliko su dominantni pokazuje i činjenica da su pobijedili posljednjih šest finala koje su igrali. Tko ih je, sada već davne 1981. godine pogotkom Alana Kennedyja svladao u tadašnjem finalu na pariškom Parku prinčeva? LIVERPOOL
16) Ben Simmons ili Donovan Mitchell, tko će od njih dvojice osvojiti nagradu za najboljeg rookieja NBA sezone? Simmons je prvi izbor drafta iz prošle sezone, a prvu je godinu kompletnu propustio zbog ozljede, dok je Mitchella kao 13. ove godine izabrao Denver i poslao u Utah (Jutu). A toliko su dobri da su svi jednostavno zaboravili tko je na početku sezone uopće bio prvi izbor drafta. Ili nisu? Uglavnom, koga je Philadelphia izabrala kao prvog na draftu 2017. godine? markelle FULTZ
17) McLaren je sigurno jedna od najkultnijih F1 momčadi u povijesti. No, prošlo je čak deset godina od njihovog posljednjeg vozačkog naslova, u međuvremenu su prekinuli dugogodišnju suradnju s Mercedesom, a nakratko su “koketirali” i s Hondinim motorima. Vi za po bod napišite koji je vozač 2008. donio posljednji naslov McLarenu te čije motore (ponovno ne baš uspješno) koriste od ove godine? lewis HAMILTON, RENAULT
18) Koja su dva “sveca” dosad ugostila Olimpijske igre? Riječ je o dva grada sa “St.” u njihovim imenima, a jedan od njih ugostio je ljetne, a drugi zimske OI. ST. LOUIS, ST. MORITZ

3. GLAZBA JE ZVONKA ČRNCA
19) Kanadski reper Drake prije nekoliko je godina utemeljio otad svakodevni izraz ufuranih “swaggera” diljem svijeta, jedan jedini – YOLO. A jedna u nizu novootkrivenih aljbanskih gljazbenih zvijezda, Dua Lipa, nedavno je zaludila mulice diljem svijeta svojim novim hitom za vrhove svjetskih ljestvica – IDGAF. Ukratko, napišite nam što znače te dvije kratice. YOU ONLY LIVE ONCE, I DONT GIVE A FUCK
20) Samo dueti, samo dueti. Ime pjesme sasvim nebitno, pola boda ne postoji, oba izvođača za jedan bod.
A – NELLY, kelly ROWLAND (dillema)
B – joe COCKER, jennifer WARNER (up where we belong)
C – al BANO, ROMINA / POWER (felicita)
D – INDIRA / RADIĆ, alen ISLAMOVIĆ (lopov)
21) Ajmo malo na gitariste.
A) Better caul Saul!? Ali ne tražimo Saula Goodmana, odvjetnika, već Saula Hudsona, koji je možda i sam zaboravio da se zapravo tako zove. Pod kojim umjetničkim imenom nam je dotični puno poznatiji? SLASH
B) Ime mu je (bilo) Hillel, a pamtit ćemo ga kao gitarista originalne postave Red Hot Chili Peppersa, koji je 1988., u 27. godini, umro od predoziranja. Iako je rodom Izraelac, prezime (ako ga čita netko s ovih prostora) označava jednu drugu, europsku, nacionalnost. Kako je ono glasilo? SLOVAK
22) Ne morate se nužno osjećati kao studenti da bi pohodili Student Day koji je ponovno okupio puno poznatih izvođača s ovih prostora. I, dok će rulja vrlo vjerojatno nahrliti na koncerte TBF-a, SARS-a i Hladnog piva, osim onih “na bonima” koji će se opustiti uz zvukove miksete Matthiasa Tanzmanna, neki izvođači, možda i nezasluženo, prolaze ispod radara. Zato je red na meni da ih se malo prisjetim.
A) Ona je Ivana Rašić, dolazi iz Srbije i jedna je od najpoznatijih reperica na prostoru bivše države. Njezini tekstovi stvarno su vrhunski, a ima duet čak i sa Severinom. Nego, recite vi meni kako glasi njeno umjetničko ime? SAJSI MC
B) Oni su Hrvoje Marjanović – SETT i Davor Miletić – 3ki Stil, dolaze nam iz Osijeka i tvrde da se ružne ribe jebu ko zmajevi. Hmm? Pod kojim imenom su nam poznati? KRANKŠVESTER

4. CULTURE CLUB
23) Josip Broz možda i je najbitniji, ali sigurno nije prvi “Tito” koji je ostavio traga na ovim prostorima. Možda ni ovaj nije najbitniji, ali Ljubomir Tito Babić sigurno je ostavio veliki trag u ne samo hrvatskoj književnosti. Kojim se imenom služio za vrijeme svojeg djelovanja? ksaver šandor GJALSKI
24) “Priča o dva grada” jedan je od najkultnijih romana svih vremena, autora Charlesa Dickensa. Najlogičnije moguće pitanje je o koja se dva grada radi? Za dodatni bod napišite po naslovu kojeg je Dickensovog djela, danas 61-godišnji David Seth Kotkin sam sebi nadjenuo umjetničko ime? PARIZ, LONDON, DAVID COPPERFIELD
25) Kojem umjetničkom pravcu pripadaju umjetnici po čijim su imenima nazvane “Nindža kornjače”? RENESANSA

5. VELIKI ODMOR
26) Odmor, ha? Kurac odmor. Evo vam anagram i rebus da imate o čemu razmišljati do kraja kviza.
A) SRONIO TI SLAVEN – VALENTINO ROSSI
B) Rebus – YAMAHA

6. NA RUBU ZNANOSTI
27) Za prvi bod u ovoj kategoriji recite mi kako se zove ovaj šarmantni gospodin zanosnih zulufa koji već dugo godina vodi emisiju čije ime se nalazi u naslovu ove kategorije. krešimir MIŠAK
28) Napišite o kojoj je mjernoj jedinici riječ na temelju objašnjenja prepisanog s Wikipedije:
A) Trajanje od 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja atoma cezija na temperaturi od 0 kelvina? SEKUNDA
B) Množina koja sadrži toliko jedinki tvari koliko ima atoma u 0,012 kg izotopa ugljika 12? MOL
C) Duljina puta koji u vakuumu prijeđe svijetlost za vrijeme od 1/229 792 458 sekunde? METAR
29) Kratko i jasno. Nabrojite sve kemijske elemente čiji su simboli samo jedno slovo i to – samoglasnik iz hrvatske abecede. JOD, KISIK, URANIJ

7. DALEKOVIDNICE I BIOSKOPI
30) Danas vam je netko rekao da je Jennifer Lawrence 2013. osvojila Oscara za film “Silver Linings Playbook”. Sutra vam netko kaže da Lawrence ima Oscara za film “U dobru i zlu”, isto iz 2013. Malo se zamislite, shvatite da je to sve jedno te isti film i zapitate se pa tko je, jeboga, prevodio naslov filma!? Da, česti su slučajevi da prijevod filma kod nas znači nešto potpuno drugačije nego li u originalu. Ja vama četiri originalna naziva filma, a vi meni napišite hrvatski naziv istog.
A) Basic Instinct – SIROVE STRASTI
B) The Last Boy Scout – PRLJAVI IGRAJU PRLJAVO
C) The Hurt Locker – NAREDNIK JAMES
D) Kojeg Marvelovog superjunaka su Srbi prekrstili i preveli kao “Nebojša”? DAREDEVIL
31) Joseph Gordon-Levitt je jebeni kralj. Čovjek se prvi put u životu uhvati pisanja scenarija i režiranja i napravi film u kojem glumi ovisnika o seksu koji guzi Scarlett Johansson i Julianne Moore. High-five. O kojem je filmu riječ? DON JON
32) Kad sam bio mali, silno sam želio biti policajac, a kako i ne bi kad su ovakve face branile zakon na TV ekranima. Prepoznajte likove:
A – SEMIR / GERKHAN
B – HORATIO / CAINE
C – ADRIAN / MONK
D – ANDY / SIPOWICZ
33) Kratko i jasno. Od koje točno bolesti na početku serije “Breaking Bad” oboli Walter White, glavni protagonist serije? RAK PLUĆA
34) Prava na drugu sezonu koje hrvatske serije je otkupio Netflix, učinivši je tako prvom na području Lijepe Naše koja se našla u rukama trenutno najpoznatije televizijske kuće (ili pod koje god područje djelatnosti spada) i omogučivši joj prikazivanje u 190 zemalja diljem svijeta? NOVINE

8. FLORA I FAUNA
35) Ma zašto bi i ova kategorija prošla bez nogometa? U kojoj se europskoj državi već godinama natječe FC Flora, aktualni nogometni prvak te države te vlasnik 11 naslova prvaka, uvjerljivo najviše u povijesti tamošnje lige? ESTONIJA
36) Iza sljedeća dva loga možda se ne kriju baš najbolji viskiji, ali se svakako nalaze među najpoznatijim i najprodavanijim u svijetu. Pa pogodite o čemu se radi.
A – FOUR ROSES
B – FAMOUS GROUSE
37) Biljno-životinjska slušaona. Traži se ime pjesme:
A – KAD ZAMIRIŠU JORGOVANI (vesna zmijanac, dino merlin)
B – DESERT ROSE (sting)
C – DOG DAYS ARE OVER (florence and the machine)
D – WHEN DOVES CRY (prince)

9. FUNDAĆI
38) Ajmo malo spajati. Ja vama četiri poznate kuće slavnih u raznim sferama života i četiri grada, a na vama je da spojite odgovarajuće (sve za 2, 2 za 1): A-1, B-3, C-4, D-2
A) Kuća slavnih američke košarke
B) Kuća slavnih američkog kazališta
C) Kuća slavnih Rock and Rolla
D) Kuća slavnih bluesa
1) Springfield, Massachusetts
2) Memphis, Tennessee
3) New York City, New York City
4) Cleveland, Ohio
39) Ovaj kanadski hokejaš srpskih korijena osvajač je Stanley Cupa s Bostonom iz 2011. godine, a balkanski korijeni vide se u činjenici da je već dugo godina u samom vrhu NHL igrača s najviše minuta isključenja. No, nama ne bi bio zanimljiv da ne dijeli ime i prezime s jednim poduzetnikom koji je neko vrijeme bio Severinin jebač. Kako se dotični zove? milan LUČIĆ
40) Stavio bi nešto i o Sevkinim pjesmama, ali filmovi i punjenje žutog tiska joj ipak bolje idu. No, ajmo dalje drugim putem. Kako se zove ulog u pokeru kojeg u određenim partijama svaki igrač za stolom mora platiti ne bi li uopće vidio svoje karte? ANTE
41) A zašto ne bi malo prepoznavali igrice? Na temelju slike odgonetnite o kojoj je riječ (dovoljno je i ime franšize):
A – FOOTBALL MANAGER
B – MAX PAYNE
C – FARCRY
D – AGE OF EMPIRES
42) Došlo je vrijeme smartphonea. Nebitno jeste li mladi i tipkate li po njemu palcem ili ste čovjek u godinama koji u jednoj ruci drži mobitel dok kažiprstom druge ruke “scrolla” po ekranu, svi ste se na njih navikli i koristili ih u razne svrhe, a davno su prošla ona vremena kad su ljudi koristili mobitele isključivo za komunikaciju. Prepoznajte o kojim se relativno “neophodnim” aplikacijama radi:
A – REZULTATI
B – UBER
C – GOOGLE PLAY
43) Ne računajući HDZ i SDP, koliko je političkih stranaka u Republici Hrvatskoj dalo barem jednog predsjednika Vlade RH? NIJEDNA (0)
44) I za kraj, još malo politike, iako ovo ipak možda spada u neku drugu sferu. Pogledajmo video. Kako se zove ovaj, bivši predsjednik HNS-a i ministar koji nas je prije nešto više od godinu dana dobrano nasmijao ovom izjavom? ivan VRDOLJAK

Čitava tema:

RSS obavjest o temi